FBC Vikings Kopřivnice - Neligové Turnaje - Starší Žáci

Starší žáci na Prague Games nezklamali

st zaci pg 2014 nahledNa 11. ročník věhlasného turnaje odjíždělo pod hlavičkou Vikingů družstvo ZŠ EZ Kopřivnice doplněné Honzou Fojtů a Adamem Štefkou. V týmu 11 hráčů bylo 5 chlapců, kteří závodně florbal nehrají, navíc Tomáš Hrubý s Tomášem Hanzelkou jsou malí kluci ve věku 12 a 13 let, ale nebojácně bojovali v kategorii 15-ti  letých mnohdy dorostenců.

Jenže družstva Jana Slezáka za 20 let florbalového hraní po celé republice ( i v O2 Aréně ) jsou dobře známa tím, ža se nikoho nebojí, že hrají velmi bojovně, obětavě, disciplinovaně, ale také hlavou. O všech těchto, pro úspěch nutných atributech, se přesvědčili i naši soupeři na letošním PG.

První zápas ve středu 9.7. odpoledne se švýcarským Zugem byl naprosto vyrovnaným bojem se šancemi na obou stranách, který rozhodla jediná šťastná střela Švýcarů ve druhém poločase. Porážka 0:1 nás nebolela, výborný výkon Vikingů ocenili i švýcarští trenéři.

V druhém utkání v podvečer nás čekal opět těžký soupeř – Realstick Vosy Praha. Rychlých Vos bylo plné hřiště, brzo jsme inkasovali a zaslouženě první poločas prohráli 0:1. Druhý poločas se ale hrál podle jiných not. Zvýšeným úsilím jsme brankami Štefka, Vojty Zátopka a Fojtů otočili na 3:1. Jenže dlouho jsme se neradovali. Nekoncentrovaná první pětka během další jedné minuty 2x inkasovala a ve 25. min. byl stav 3:3. Za další půlminutu přišla hvězdná chvilka naší druhé mladé pětky. Ivo Škrobák na půlce u mantinelu šikovně uvolnil Tomáše Hrubého a náš 12 letý benjamínek drze z úhlu prostřelil brankáře soupeře a zajistil naše první cenné vítězství.

Ve čtvrtek 10.7. jsme dopoledne nastoupili proti Chomutovu a proti našim představám nás čekal velmi houževnatý soupeř. V 11. minutě jsme inkasovali a z naší strany nevýrazný poločas opět prohráli 0:1. Zlepšený pohyb a výkon v druhé části utkání přinesl vyrovnání na 1:1 Honzou Fojtů. Za další minutu jsme opět prohrávali 1:2. Ale první pětka nabrala zvýšených obrátek. Ve 25. min. Adam Štefek srovnal na 2:2 a než si chomutovští stačili vysvětlit, kdo udělal osudovou chybu, za další půlminutu Vojta Zátopek pohotovou dorážkou rozvlnil síťku jejich branky potřetí. Radost z výhry 3:2 jsme si už nenechali vzít a 3.místo v tabulce nás příjemně hřálo.

Odpoledne jsme hráli poslední zápas ve skupině proti jednomu z favoritů celé kategorie 15 letých – vynikajícím Skalby Sharks ze Švédska (pozdější vítězové 15-ti letých Bohemians s nimi prohrávali už 0:2 a po obrovském boji otočili na 4:2 ). Proti tak silnému soupeři jsme neměli žádnou šanci uspět, takže naším cílem bylo ušetřit síly na daleko důležitější mač v play-off proti FBC ČPP Software Ostrava. Jak se později ukázalo, rozhodnutí vypustit nehratelné Švédy, bylo velmi rozumné. Švédové nás vůbec nešetřili, s radostí si vylepšovali individuální statistiky. Konečnou „ nakládačku“ 0:11 jsme neřešili, v hlavách jsme měli večerní boj s Ostravou ve vyřazovací části. Ta ve skupině dokázala remizovat 4:4 se švédským Pixbem Vallenstam IBF, o to víc jsme se na ně těšili. I proto, že za Ostravu chytal Jakub Strakoš z Vikingů Kopřivnice! Ostravu přišli podpořit jejich dorostenci i početní rodiče, nás povzbuzovalo družstvo holek z Litvínova, které klukům vracelo hlasitou podporu v jejich utkání.

Od prvního písknutí rozhodčího jsme kontrolovali vývoj utkání, kluci důsledně dodržovali stanovenou taktiku, která na soupeře platila. V 9. minutě přesným výhozem náš vynikající brankář Adam Očkovič (házenkář) poslal do brejku Adama Štefka, který mazácky technicky přehodil padajícího Strakoše a my jsme se radovali poprvé. Za dalších 38 vteřin lovil Strakoš ze své sítě děrovaný míček podruhé, na přesně umístěnou polovysokou ránu k tyči Honzy Fojtů neměl nárok. Ostrava ale zápas nevzdala, v poslední minutě prvního poločasu snížila na 1:2.

Druhý poločas byl ve znamení snahy Ostravy o vyrovnání, ale ukázněně hrající Vikingové si vítězství a postup nechtěli nechat vzít. A když něco prošlo, skvělý Adam Očkovič zavřel branku. Radost z výhry 2:1 a závěrečná „děkovačka" děvčatům z Litvínova: „Holky, děkujem“ byla zcela na místě.

Nutno dodat, že se stoupající radostí vzrůstala také únava. Ta se nejvíc projevila v našem posledním 6. utkání o postup mezi 16 nejlepších týmů. V pátek odpoledne 11.7. jsme narazili na velmi silného soupeře. Český Těšín Vikingové dobře znají a jeho síla se projevila i v Praze. Fyzicky vyspělejší soupeř byl lepší a zaslouženě vyhrál 7:1. Čestný gól vstřelil náš nejlepší střelec Honza Fojtů.

Naše cesta Prague Games skončila, ale tým ostudu Vikingům Kopřivnice v žádném případě neudělal. Příkladně bojoval, hrál na hranici svých možností a 3 vítězství, jedná smolná porážka a dvě prohry s lepším soupeřem jsou celkově výborným výsledkem a zasluhuje uznání.