108_20220426_175350.jpg

Trenér Libor Fojtík hodnotí uplynulou sezonu A-týmu

Trenér mužů A Libor Fojtík hodnotí v rozhovoru do kopřivnických novin letošní sezónu, ve které mladý kopřivnický tým vypadl ve čtvrtfinále Národní ligy.

Jak hodnotíte uplynulou sezonu?

Kdyby jste se mne zeptala bezprostředně po vyřazení z čtvrtfinále Play-off s Pelhřimovem, řekl bych, že negativně. Ale s odstupem času, kdy jsem si revidoval veškeré okolnosti, které tuto sezónu provázely, musím říct, že jsme splnili vytýčené cíle, které jsme si před sezónou stanovili.

Před začátkem sezony jste chtěli do „A“ týmu začlenit mladé hráče. Jak se vám tento cíl podařil splnit?

Ano, toto byl jeden z hlavních cílů, protože s dlouhodobého hlediska se mužský tým nedoplňoval o generačně mladé hráče, ať již z řad odchovanců, nebo z řad hráčů z jiných týmů. I s povědomím značného risku začalo za mužský tým hrát pravidelně čtyři až pět hráčů juniorského věku, kteří byli navíc pouze prvním rokem v juniorce. Z počátku sezóny to samozřejmě nebylo ono, ale ve druhé části sezóny se právě tito hráči stali pevnou součástí týmu mužů A. Tento cíl se podle mého hodnocení splnil na jedničku, důkazem je i to, že juniorka vyhrála základní část ligy juniorů a bude hrát o celkové prvenství v soutěži.

V průběhu sezony přišlo nařízení o povinném očkování hráčů, navíc do soutěže promlouval i samotný covid. Jak tato situace ovlivnila kádr, možná i celý průběh soutěže?

Pro nás to byl samozřejmě velký problém, určitě i jako pro ostatní kolektivní a „amaterské“ sporty. Oba brankáři a tři hráči kádru nebyli naočkování, nebo po Covidu, proto jsme museli hrát v okleštěné sestavě. Tato skutečnost se podepsala na špatném postavení v tabulce okolo Vánoc a po novém roce. I přesto se nám ale podařilo dovézt cenné body právě z Pelhřimova, nebo z horké půdy Svitav.

Bylo tohle příčinou podzimního propadu až na desátou příčku?

Ano, tento za mne nesmyslný tah v nařízení vlády nás stál spoustu sil a energie. Stávalo se i to, že jsme vlivem zranění a výše zmíněného nařízení vlády odehráli utkání pouze v devíti lidech. To dle mého názoru nemá se sportem již nic společného..

Po Novém roce jste ale měli šňůru šesti výher v řadě. Co bylo příčinou takového vzestupu?

Ano, upravilo se nařízení vlády, a utkání se mohli hrát s platným testováním, proto jsme měli opět plnou sílu kádru. My jsme věděli, že máme dobrý herní projev, museli jsme pouze udržet fyzickou kondici a připravenost. Začali se prosazovat i výše zmínění junioři, a začalo to fungovat.

Po základní části jste se umístila na čtvrté příčce a jako soupeře do play–off na vás zbyl Pelhřimov. Šlo dostat lepší tým, nebo jak zpětně vidíte tohoto soupeře?

No, upřímně, chtěli jsme Rožnov pod Radhoštěm, protože s Rožnovem je to vždy derby se vším všudy a záruka kvalitních utkání s dobrou diváckou kulisou. Co se týče Pelhřimova, dvakrát jsme je v sezóně porazili, proto jsme si na ně věřili. Věděli jsme ale, že Pelhřimov má společně s námi druhý nejmladší tým v Národní lize a že Play-off je v podstatě nová soutěž, proto jsme je nechtěli v žádném případě podcenit. Čekali jsme těžká utkání, ale s výběrem soupeře jsme byli vcelku spokojeni.

V sérii jste sice vyhráli jen jedno utkání, ale dvakrát jste prohráli po nájezdech a v tom rozhodujícím dostali tři góly až v závěru při pětiminutovém vyloučení. Po tak vyrovnaných zápasech bylo vypadnutí hodně hořké. Co nakonec tuto sérii rozhodlo?

Všechna utkání byla velice vyrovnaná a o výhře respektive prohře rozhodovaly pouze chyby a maličkosti. Jako lépe umístěný tým jsme po základní části začínali doma. Nám se bohužel ani jediné domácí utkání nepovedlo vyhrát v základní hrací době. Hlavním problémem oproti zápasům v základní části byla koncovka, ve které jsme totálně vyhořeli. Ve druhém domácím zápase jsme po prodloužení z osmi nájezdů neproměnili ani jeden, a takto se utkání v Play-off vyhrávat nedají.

Co se týče utkání v Pelhřimově, byli jsme odhodlaní vrátit sérii do pátého zápasu zpět do Kopřivnice. K tomu jsme potřebovali dvě výhry. V sobotním utkání jsme byli úspěšní a vyhráli jej 3:2. Co se týče nedělního utkání, vše rozhodlo pětiminutové vyloučení, ve kterém nám soupeř nasypal tři branky a bylo po zápase. Celou sérii rozhodly maličkosti, ale především naše selhání v koncovce.

Měl omlazený tým na to projít do semifinále?

Ano, pokud bychom alespoň jedno domácí utkání v sérii zvládli, měli lepší koncovku, určitě ano.

Jaké pozitivum v sezoně byste vyzdvihli a co naopak vaši hru sráželo?

Pozitivní je splnění obou cílů, tzn. zabudování juniorů do kádru mužů A a účast v Play-Off. Negativní bylo určitě to, co se dělo okolo Vánoc a z počátku nového roku vzhledem k vládním nařízením.

Víte už o nějakých změnách v kádru?

Prozatím nevím.

A co vaše působení u týmu?

Vzhledem k rodinným a pracovním důvodům, nemůžu v roli hlavního trenéra pokračovat.

Kdy zahájíte letní přípravu a na čem budete chtít zapracovat do další sezony?

Nechávám na novém realizačním týmu